خانه / خانه / ویژگی های والدین خوب؛ چگونه پدر و مادر خوبی باشیم؟

ویژگی های والدین خوب؛ چگونه پدر و مادر خوبی باشیم؟

پدر و مادر خوب بودن کار ساده‌ای نیست ولی می‌توان با شناخت ویژگی های والدین خوب مانند داشتن رابطه خوب با همسر، توانایی پرورش ویژگی‌های مثبت اجتماعی در کودک، دادن مسئولیت به فرزندان، خشمگین نشدن، دادن حس امنیت به کودک و … والدین خوبی برای فرزندان خود بود.

این که بتوانید پدر و مادر خوبی باشید اصلا کار ساده‌ای نیست. از خودتان بپرسید هدفتان از تعامل با فرزندانتان چیست؟ آیا می‌خواهید نشان دهید که رییس کیست؟ آیا می‌خواهید در فرزندتان ایجاد ترس کنید؟ یا این که می‌خواهید به فرزندتان کمک کنید تا به یک انسان نجیب و دارای اعتماد به نفس تبدیل شود؟

یک پدر و مادر خوب تلاش می‌کنند تا ویژگی‌هایی مانند درک، صداقت، خوداتکایی، خودداری، مهربانی، همکاری، شادی و … را در خود پروش دهند و همچنین از ایجاد مشکلاتی مانند اضطراب کودکان، افسردگی، عدم تغذیه صحیح، رفتارهای ضد اجتماعی، الکل و مواد مخدر در فرزندان جلوگیری می‌کنند.

بازخورد روابط والدین با فرزندان در رفتار فرزندان نمود پیدا می‌کند و یکی از نمودهای آن مشکلات رفتاری کودکان است. اگر روابط پدر و مادر با فرزندان خوب نباشد، بچه‌ها شنوای حرف پدر و مادر خود نخواهند بود.

اما ویژگی‌ های والدین خوب چیست و چگونه می‌ توانیم پدر و مادر خوبی باشیم؟

بر روی نکات مثبت فرزندانتان بیشتر از نکات منفی آنها تمرکز کنید.

محققان می‌گویند که والدین باید از عمد بر روی نکات مثبت فرزندانشان بیش از نکات منفی تمرکز کنند. هرچه توبیخ و بددهنی بیشتر باشد، رفتار بد کودکان بیشتر تکرار می‌شود. هرچه میزان توبیخ بیشتر باشد، این باور به کودکان بیشتر منتقل می‌شود که من بچه بدیم و کارای بدم باعث میشه دعوام کنن. این باور باعث می‌شود تا آنها رفتار قبلی خودرا ادامه دهند چرا که این باور به بخشی از هویت آنها تبدیل می‌شود و انگیزه ای برای رفع و بهبود آن نخواهند داشت.

ویژگی های والدین خوب – تشویق بچه ها

از ویژگی های والدین خوب نشان دادن عشق به فرزندان است

توقع نداشته باشید فرزند شما بدون هیچ نشانه ای از شما خود به خود بفهمد که شما عاشقش هستید. احساساتتان را به طور مداوم با بغل کردن، نوازش کردن، و گفتن این که چقدر فرزندتان را دوست دارید نشان دهید و کارهایی که باعث شادیش می‌شود را انجام دهید. به عنوان مثال زمانی که فرزندتان کارنامه نمرات بالا و یا کارهای هنری‌اش را از مدرسه می‌آورد، احساس غرورتان را از این که چنین فرزندی دارید نشان دهید. فضای مثبتی در خانه و یا در هرجای دیگر با کودکانتان ایجاد کنید و رفتار خوب را در این فضا پرورش دهید.

بر سر فرزندانتان فریاد نزنید

شاید شما قبلا هم به خودتان گفته‌اید که نباید بر سر فرزندانتان داد بزنید. اما زمانی که آنها دارند از دیوار راست بالا می‌روند سخت است که کنترل خشم داشته باشید. هرچه بیشتر شما بر سر فرزندانتان فریاد بکشید، رفتار آنها به همان نسبت بدتر خواهد شد. به جای آنکه بخواهید رفتار کودکانتان را کنترل کنید، احساسات و نگاه آنها را درک کنید. سپس با روش منطقی به سراغ حل آنها بروید.

منبع: http://setare.com

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

تاثیر تنفس عمیق بر تقویت حافظه

تنفس عمیق فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد و نقش موثری در تقویت مغز و حافظه بازی میکند ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *